Ujhelyy Károly kertje- kertverseny 2021. : A harmonikus kerti élet lehetőségei
Ujhelyy Károly, Győri lakos vagyok, 73 éves. 1973 óta van hétvégi kertünk (Vámosszabadi kerteknél), melyet feleségemmel, Erzsébettel és családtagjaimmal gondozunk.
Több, mint 40 éves kertművelési, és szakirodalmi ismeretgyűjtési tapasztalatomat igyekszem megosztani különböző kertészeti magazinokban pl: Dévai „KERT-ész Magazin” (munkatársa ként), vagy Kisalföld LK magazin mellékletében. Illetve előadásokon.(a Kertbarátok Győr Városi Egyesületében, a Győri Nyugdíjas klubokban). Most már 5. évfolyamnál tart a Győr Plusz Rádióban a Kertbarát Magazin és a Győr Plusz TV Zoo Magazin, ahol kertgondozási ismereteket tartok. A facebook “Kertészkedés másként” oldalán és a Blogomban folyamatosan megosztom tapasztalataimat, és a kertészeti újdonságokat. A KKOSZ Kertszövetség elnökségében tevékenykedek.
Mint minden területen, a növénytermesztésben is folytonosan gyarapítani kell az ismereteinket, és alkalmazni azokat az új anyagokat, módszereket, amelyek által a növények tápértéke minél gazdagabb lesz, és minél közelebb ál a természetességhez.
A pályázathoz kapcsolódóan néhány sorban bemutatom a kertünket.
A veteményes részt is kellemes pihenőkertté lehet alakítani. Például az ágyások közti füves úttal, és virágokkal. Kertünk attól válik harmonikussá, ha követjük a természet bölcsességét. A változatosság gyönyörködtet! Ez a kert elrendezésére még inkább érvényes. Bár a díszkert, a pihenőrész és a konyhakert funkciói szétválasztják a kert területét, azonban a harmónia csak akkor jön létre, ha az átmenet észrevétlen az egyes területek között. Sőt a konyhakert nem is működik megfelelően, ha köztes növényként nem ültetünk bársonyvirágot, melynek gyökere fonálféreg űző, vagy körömvirágot, sarkantyúkát stb. Hívei vagyunk a vegyszermentes növény gondozásnak. Főleg csalán ázalékkal permetezek, kiegészítve az aktuális lombtrágyával. A talajt esetenként trágyalével öntözöm. Ragadós lapokat helyezek ki a növénysorok közé. A vetésforgó mellett a növénytársításokat is alkalmazom. A gyógynövények és fűszernövények mellett a hasznos és beporzó rovarok számára vadvirágok szolgálnak. A kis háziállatok, gyíkok békák és tavi halak folytonos életet biztosítanak a kertnek Egy kis árnyékos pihenő sarok az ebéd utáni beszélgetéshez, feltöltődéshez biztosítja a megfelelő környezetet. Pihenjünk meg egy-egy helyen, és ahol a legjobban érezzük magunkat, ott építsük ki a pihenősarkot. Biztosítsunk a közelben a madaraknak itató és fészkelő helyet. Nem csak énekükkel szórakoztatnak bennünket, de nagy segítőtársaink is a vegyszermentes növényvédelemben. Ebben segítenek a hasznos rovarok is. Építhetünk rovarhotelt is számukra, és mindig legyen virágzó rovarcsalogató növény a katicák, fátyolkák, és a beporzó méhek számára.
Legyen örömünk a kerti munkában, mert az örömmel végzett munka által létrehozott termés elfogyasztása ad igazi élvezett. A kerti tevékenység fontos része a családi együttlét, és a növények, élőlények ápolásának, szeretetének átadása is.
- A növények összetételénél szem előtt kell tartani a biodiverzitást, a sokszínűséget, a sok féleséget, a fajtagazdagságot, mert ez áll legközelebb a természetességhez.
- Kisebb zöldterülettel rendelkező kertekben, ahol gyermekek vagy háziállatok is tartózkodnak, célszerű elkülöníteni játszó részt a veteményestől. Napjainkban egyre több kertben találkozhatunk a magas-ágyásos rendszer különböző változataival. Sokan csak a kényelmi szempontokat látják benne, pedig a magas-ágyásos rendszer, a termések koraiságára, tisztántartására, növényvédelmére, is jelentős hatással van. Kialakításánál is érdemes ezek között rangsorolni.
- A zöldségeket vegyes ültetésű ágyásokban termesztjük úgy, hogy mire az egyik növény eléri a szüretelési állapotot, addigra a köztes sorban már növekvőben van az utó- vetemény. (Természetesen az egymást jól viselő, egymást védő növények társításával.)
- A növénytermesztés legfontosabb alapismerete mi más lehetne, mint a termőtalaj működésének ismerete. Ahhoz, hogy egy növény természetes körülmények között optimálisan fejlődjön, szüksége van szerves kötésű ásványi anyagokra, elegendő szabadon felvehető víztartalomra és pórusos, levegős talajra valamint őt segítő mikroorganizmusokra, amelyek vígan szaporodnak a fenti adottságoknak megfelelő talajban.
- A kerti talajokon a forgatásos művelés, mint az ásás vagy szántás a legrosszabb, ami történhet a talajjal. Ezt csak akkor érdemes alkalmazni, ha a forgatás során a felső 15-20 centiméterbe bejuttatott szerves anyag mennyisége nagyobb, például trágyázásnál. A talaj-művelésnél forgatás nélküli eszközöket érdemes használni, kiskertben ásóvillát. Tehát ha nem okszerű a forgatás, ne alkalmazzuk ásást, a talaj levegőztetéséhez és a gyökerek erőteljes fejlődéséhez elég a lazítás.
- A növénytársítás lényege, hogy a növények mind fejlődésben, mind egymást segítő védelmi rendszerükben egymást kiegészítsék. Például a gyökér és szár zöldségeket is összepárosíthatjuk. Akkor kapunk szép termést, ha nem túl sűrűn ültetjük, és a termés mennyiségét is szabályozhatjuk.
- Az intenzív növénytársítás lényege, hogy az ültetés – szedés folyamatosan megvalósulhasson. Például az újhagyma, saláta, retek ágyás sorközeibe beültethetjük a paprika palántákat. Mire egy hónap alatt felhúzkodjuk a hónapos retket, zöldhagymát, addigra a paprika eléri a termőállapotot.
- A zöldségeket vegyes ültetésű ágyásokban termesztjük úgy, hogy mire az egyik növény eléri a szüretelési állapotot, addigra a köztes sorban már növekvőben van az utó- vetemény. A saláta pedig sorközi talajtakaróként is funkcionál.
- A haszonkert kialakításánál vegyük figyelembe a helyi adottságokat, a napfény és szél irányát, az öntözési lehetőségeket. A gazdaságosságot is figyelembe véve a csepegtető öntözés bizonyul a legjobb megoldásnak.
- Az egészséges növények kevesebb vegyi növényvédelmet igényelnek. Ezt az állapotot a vetésforgók betartásával erősíthetjük.
- Ha szép tiszta termést szeretnénk, akkor érdemes támasztékokat, kordonokat kialakítani, például az uborkának is.
- A növényvédelemben számtalan házi praktikát is alkalmazhatunk, és eltanulhatunk egymástól. Például csalánázalékkal, vagy tejes-vízzel is védhetjük a paradicsomot a gombafertőzések ellen. De a gyógynövények is jó hatással vannak a környezetükre.
- Mindig legyen a kert különböző csendes pihenőrészén egy-két számunkra kedves kis tárgy, szobor, amin megpihen a szemünk, elcsendesül az elménk. Ilyenkor jönnek az igazi alkotó ihletek.
- A megszerzett tudást és tapasztalatokat adjuk át másoknak. Főleg a fiatalokat vonjuk be a kertészkedés praktikáiba, hogy ne vesszen el ez az örökségünk.
- A kert akkor van tele élettel, ha a növényeken és a hasznos rovarokon kívül kis élőlények, állatkák is vannak. A gyerekek számára talán ez a legfontosabb. És persze a kertünk vegyszermentességének is jó jelzője a változatos élővilág jelenléte.
- A tájegységi bevált növényféleségeket érdemes saját neveléssel szaporítani. A helyi magbörzék pedig jó alkalmat adnak a tapasztalatcserékre is. 17) Próbáljunk ki sokféle fajtát, amely jóízű, a kertünkben könnyen és vegyszermentesen termeszthető,
- Az általunk előállított, megtermelt zöldség önköltsége néha a bolti tömegáru árszintje fölött van, ezért a célunk a vegyszermentes, minőségi, ásványi anyagokban bővelkedő zöldség és gyümölcs termesztése.
- sok finomságból azért jusson a téli vitaminszegényebb napokra is. A befőzést is minél kevesebb tartósítószer nélkül végezzük.
- A házi-kertek növénytermesztésének lényege, hogy vegyszermentesen, a természet védőrendszerét kihasználva működtetjük a kertet. Ezt elő kell segíteni azáltal, hogy folyamatosan biztosítunk virágzó, méhlegelő növényeket. Persze ezt úgy is lehet, hogy számunkra is szép látványt nyújtson.
A pályázati képek számozási sorrendjéhez az alábbi hozzáfűzni valóm van.
1)A növények összetételénél szem előtt kell tartani a biodiverzitást, a sokszínűséget, a sok féleséget, a fajtagazdagságot, mert ez áll legközelebb a természetességhez.
2) . Kisebb zöldterülettel rendelkező kertekben, ahol gyermekek vagy háziállatok is tartózkodnak, célszerű elkülöníteni játszó részt a veteményestől. Napjainkban egyre több kertben találkozhatunk a magas-ágyásos rendszer különböző változataival. Sokan csak a kényelmi szempontokat látják benne, pedig a magas-ágyásos rendszer, a termések koraiságára, tisztántartására, növényvédelmére, is jelentős hatással van. Kialakításánál is érdemes ezek között rangsorolni.
3) A zöldségeket vegyes ültetésű ágyásokban termesztjük úgy, hogy mire az egyik növény eléri a szüretelési állapotot, addigra a köztes sorban már növekvőben van az utó- vetemény. (Természetesen az egymást jól viselő, egymást védő növények társításával.)
4) A növénytermesztés legfontosabb alapismerete mi más lehetne, mint a termőtalaj működésének ismerete. Ahhoz, hogy egy növény természetes körülmények között optimálisan fejlődjön, szüksége van szerves kötésű ásványi anyagokra, elegendő szabadon felvehető víztartalomra és pórusos, levegős talajra valamint őt segítő mikroorganizmusokra, amelyek vígan szaporodnak a fenti adottságoknak megfelelő talajban.
5) A kerti talajokon a forgatásos művelés, mint az ásás vagy szántás a legrosszabb, ami történhet a talajjal. Ezt csak akkor érdemes alkalmazni, ha a forgatás során a felső 15-20 centiméterbe bejuttatott szerves anyag mennyisége nagyobb, például trágyázásnál. A talaj-művelésnél forgatás nélküli eszközöket érdemes használni, kiskertben ásóvillát. Tehát ha nem okszerű a forgatás, ne alkalmazzuk ásást, a talaj levegőztetéséhez és a gyökerek erőteljes fejlődéséhez elég a lazítás is.
6) A növénytársítás lényege, hogy a növények mind fejlődésben, mind egymást segítő védelmi rendszerükben egymást kiegészítsék. Például a gyökér és szár zöldségeket is összepárosíthatjuk. Akkor kapunk szép termést, ha nem túl sűrűn ültetjük, és a termés mennyiségét is szabályozhatjuk.
7) Az intenzív növénytársítás lényege, hogy az ültetés – szedés folyamatosan megvalósulhasson. Például az újhagyma, saláta, retek ágyás sorközeibe beültethetjük a paprika palántákat. Mire egy hónap alatt felhúzkodjuk a hónapos retket, zöldhagymát, addigra a paprika eléri a termőállapotot.
8) A zöldségeket vegyes ültetésű ágyásokban termesztjük úgy, hogy mire az egyik növény eléri a szüretelési állapotot, addigra a köztes sorban már növekvőben van az utó- vetemény. A saláta pedig sorközi talajtakaróként is funkcionál.
9) A haszonkert kialakításánál vegyük figyelembe a helyi adottságokat, a napfény és szél irányát, az öntözési lehetőségeket. A gazdaságosságot is figyelembe véve a csepegtető öntözés bizonyul a legjobb megoldásnak.
10) Az egészséges növények kevesebb vegyi növényvédelmet igényelnek. Ezt az állapotot a vetésforgók betartásával erősíthetjük.
11) Ha szép tiszta termést szeretnénk, akkor érdemes támasztékokat, kordonokat kialakítani, például az uborkának is.
12) A növényvédelemben számtalan házi praktikát is alkalmazhatunk, és eltanulhatunk egymástól. Például csalánázalékkal, vagy tejes-vízzel is védhetjük a paradicsomot a gombafertőzések ellen. De a gyógynövények is jó hatással vannak a környezetükre.
13) . Mindig legyen a kert különböző csendes pihenőrészén egy-két számunkra kedves kis tárgy, szobor, amin megpihen a szemünk, elcsendesül az elménk. Ilyenkor jönnek az igazi alkotó ihletek.
14) A megszerzett tudást és tapasztalatokat adjuk át másoknak. Főleg a fiatalokat vonjuk be a kertészkedés praktikáiba, hogy ne vesszen el ez az örökségünk.
15) A kert akkor van tele élettel, ha a növényeken és a hasznos rovarokon kívül kis élőlények, állatkák is vannak. A gyerekek számára talán ez a legfontosabb. És persze a kertünk vegyszermentességének is jó jelzője a változatos élővilág jelenléte.
16) A tájegységi bevált növényféleségeket érdemes saját neveléssel szaporítani. A helyi magbörzék pedig jó alkalmat adnak a tapasztalatcserékre is.
17) Próbáljunk ki sokféle fajtát, amely jóízű, a kertünkben könnyen és vegyszermentesen termeszthető,
18) Az általunk előállított, megtermelt zöldség önköltsége néha a bolti tömegáru árszintje fölött van, ezért a célunk a vegyszermentes, minőségi, ásványi anyagokban bővelkedő zöldség és gyümölcs termesztése.
19) A sok finomságból azért jusson a téli vitaminszegényebb napokra is. A befőzést is minél kevesebb tartósítószer nélkül végezzük.
20)A házi-kertek növénytermesztésének lényege, hogy vegyszermentesen, a természet védőrendszerét kihasználva működtetjük a kertet. Ezt elő kell segíteni azáltal, hogy folyamatosan biztosítunk virágzó, méhlegelő növényeket. Persze ezt úgy is lehet, hogy számunkra is szép látványt nyújtson.
Vámosszabadi 2021 augusztus 3. Ujhelyy Károly