Tájékoztató a házasságkötési szándék bejelentéséről (Gyakran feltett kérdések és válaszok)
Házasságkötési szándékbejelentés menete:
Magyarország Polgári Törvénykönyve értelmében házasság akkor jön létre, ha egy férfi és egy nő kizárólag anyakönyvvezető előtt kijelenti, hogy egymással házasságot köt.
(A szertartásvezetők által tartott ceremóniákat a magyar törvény jogilag nem ismeri el. Ugyanez vonatkozik az egyházi házasságkötésre is.)
A házasulók a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelenthetik be, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel. Ezt mind a házasulandók mind az anyakönyvvezető az aláírásával hitelesíti.
A házasságkötési szándék bejelentésekor kerül sor a ceremónia részleteinek a megbeszélésére, nevezetesen, hogy „mit szeretne a pár”, milyen esküvőt képzeltek el közösen. Itt kerül sor statisztikai adatok felvételére is.
A házasulók bejelentése a névviselésről:
A házassági név az a név, amely az érintettet a házassági anyakönyvi bejegyzés alapján megilleti. A házasságot kötő személy a Ptk. 4:27.§-ában felsorolt házassági névviselési formák közül választhat házassági nevet.
A feleség a házasságkötés után
a) a születési nevét vagy a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét viseli, vagy
b) a férje teljes nevét viseli a házasságra utaló toldással, amelyhez a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét hozzákapcsolhatja, vagy
c) a férje családi nevét viseli a házasságra utaló toldással és ehhez a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét hozzákapcsolja, vagy
d) a férje családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
A férj a házasságkötés után
a) a születési nevét vagy a házasságkötés előtt közvetlenül viselt nevét viseli, vagy
b) a felesége családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
A fentiek mellett a férj, illetve a feleség házassági névként családi nevüket is összekapcsolhatják, hozzáfűzve a saját utónevüket (összekapcsolt /kettős/ családi név). A házastársak a névviselésről megegyezhetnek. Ennek során figyelemmel kell lenniük arra is, hogy a Ptk. alapján a házassági név családi nevekből képzett része egy vagy legfeljebb kéttagú lehet, továbbá, hogy – az összekapcsolt (kettős) családi név kivételével – csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét.
Megegyezés hiányában a felek a házasságkötést megelőzően viselt nevüket viselik tovább. (Kivétel, ha a feleség a házasságkötést megelőzően az előző férje nevét valamilyen -né toldatos formában viselte.)
Van lehetőség elektronikus ügyintézésre?
Számos megkeresést kapok azzal kapcsolatban, hogy skype-on, Facebook-on szeretné a házasulandó pár bejelenteni házassági szándékát, mert nem akarnak szabadságot kivenni, az igazolvány másolatokat pedig elküldik e-mailben.
Anyakönyvi eljárásban erre nincs mód és lehetőség. Mindkét félnek együttesen, személyesen kell megjelenni az anyakönyvvezető előtt.
Milyen iratok szükségesek?
• személyazonosságot és állampolgárságot igazoló érvényes okmány (személyi igazolvány vagy útlevél)
• lakcímkártya
• születési anyakönyvi kivonat
• elvált, özvegy fél családi állapotát igazoló záradékolt házassági kivonata/jogerős bírósági ítélet
Milyen költségei vannak az eljárásnak?
A hivatali helyiségen kívüli, valamint hivatali munkaidőn kívüli házasságkötés esetén díjat kell fizetni.
– hivatali munkaidőn belül és hivatali helyiségen kívül: 20.000 Ft + ÁFA,
– hivatali munkaidőn kívül és hivatali helyiségben: 20.000 Ft + ÁFA,
– hivatali munkaidőn kívül és hivatali helyiségen kívül: 30.000 Ft + ÁFA.
A díjat Vámosszabadi Polgármesteri Hivatal költségvetési elszámolási számlájára történő befizetéssel az anyakönyvi eseményt megelőző napig kell megfizetni.
Számlaszám: 10402142-00026272-00000007
Ügyintézés határideje:
A házasságkötést az anyakönyvvezető csak a házasságkötési szándék bejelentését követő harminc nap utáni időpontra tűzheti ki. Indokolt esetben a 30 napos kötelező várakozási idő alól a jegyző felmentést adhat.
Melyik anyakönyvvezető illetékes?
A házasság megkötésére az az anyakönyvvezető illetékes, aki előtt a felek ez irányú szándékukat bejelentik. (Ahol megtörtént a házassági szándékbejelentés, azon a településen fog történni a házasságkötés is.)
A házasság megköthető külső helyszínen is?
Igen, amennyiben a helyszín a szertartás méltóságát garantálja. a házassági szándék bejelentésével egyidejűleg erre engedélyt kell kérni.
Milyen hosszú a ceremónia?
A ceremónia hozzávetőlegesen 15-25 perc, a párral történő megbeszélés függvényében.