Dohányosok egészségkockázati szűrőprogramja a kiserek védelméért – a Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központ (EFI) programja
A Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda májusban 21 napos leszokási kihívással szólította meg a dohányosokat. A dohányzás visszaszorítását célzó és az egyéni egészségkockázati felméréseket végző tevékenységének keretében ezúttal a dohányzó, aktív korú lakosoknak szakorvosi szűrővizsgálatokat és életmód tanácsadást kínál június 6-ai programján.
Magyarországon a 18-64 évesek körében 29 %-os a dohányosok aránya. Nekik 40-45 éves kortól 10 év potenciális életév veszteséggel kell szembenézniük. Az összes megbetegedés negyede a dohányzással hozható összefüggésbe, azonban a közvélemény főként a légzőszervi megbetegedéseket tartja a dohányfüggőség következtében kialakuló egészségkárosító következménynek.
A június 6-án, hétfőn 14-17 óráig, a Szent Imre úti Rendelőintézetben megrendezendő egészségfejlesztési rendezvényen a szűrővizsgálatok középpontjába a kiserek vizsgálata kerül. A dohányzás kiserekre gyakorolt egészségkárosító hatása kevésbé ismert, pedig komoly kockázati tényezője a látásromlást előidéző szemfenék elváltozásoknak, az érelmeszesedésnek, a perifériás verőérbetegségnek, a súlyos, előrehaladott esetben végtag amputációval végződő érszűkület kialakulásának.
Az Egészségfejlesztési Iroda dohányosoknak kínált programja a végtagok Doppler-vizsgálatából, nyaki- és hasi ultrahang vizsgálatból, szemészeti szűrésből áll. Az érsebész, radiológus, szemész szakorvosok, szakasszisztensek közreműködése mellett, az iroda munkatársai értorna edukációval, mentális állapot felméréssel, életmód tanácsadással várják a jelentkezőket. A dohányosok figyelmét arra szeretnék felhívni, hogy ezek a szűrővizsgálatok az őket kiemelten érintő érbetegségek időben történő felismerésére alkalmasak, de megelőzésükért, az egészségükért azzal tehetnek a legtöbbet, ha felhagynak a dohányzással. Ha az életkor, a genetikai hajlam nem is, a dohányzás minden betegség módosítható kockázati tényezője. A kezelések, gyógyító terápiák hatékonyságát, sikerességét is befolyásolja a nikotinfüggőség.
A kiszűrt betegségek kellő motivációt adhatnak a leszokásra, mely a legnagyobb lépés a dohányos ember egészségének megőrzésében és melynek lehetőségei az utóbbi években sokat bővültek: egyéni és csoportos leszokás támogatás, telefonszolgálat, szakorvosi farmakoterápia, nikotinpótló szerek, leszokást támogató mobilapplikáció.
A szűrőprogramra jelentkezni online kérdőív kitöltésével lehetséges:
https://forms.gle/DHCWP7wVvwLiUASz6
Információ kérhető a programról:
Győri Járási Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészség Központ
Tel.: 96/507-900/8575
e-mail: efiprogram.gyor@gmail.com